تبلیغات
همه - 13 هزار دار قالی در زلزله آذربایجان شرقی تخریب شد


همه چیز ، همه جا ، برای همه

درباره وبلاگ:


آرشیو:


آخرین پستها :


پیوندها:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:


> +
وبلاگ
+

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

+

نمایشگر آمار آلکسا

+
 • کد نمایش افراد آنلاین
 • + +

  Admin Logo themebox

  image

  با عنایت به اینکه مناطق نام برده زلزله زده از قطب های تولید فرش دستباف ایران است، خسارات بسیاری هم به دارهای قالی در این مناطق وارد آمده است.

  مرکز ملی فرش اعلام کرد: برابر آخرین آمار به دست آمده از ویرانگری زلزله اخیر در شهرستان های اهر، ورزقان و هریس؛ بالغ بر 13 هزار دستگاه دار قالی در 180 روستا تخریب شده است.

  به گزارش وفا ، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی به کمک اتحادیه‌ها و زیرمجموعه‌های خود در آخرین آمار به دست آمده اعلام کرده است که  در زلزله اخیر این استان حداقل 12 هزار واحد مسکونی در  180 روستای شهرستان‌های اهر،‌ ورزقان و هریس و 15 روستا در تبریز بین 30 تا 100 درصد تخریب شده‌اند.

  تعداد روستاهای آسیب دیده به صورت تفکیکی به شرح ذیل است: 60 روستا در ورزقان، 42 روستا در هریس، 70 روستا در اهر و 15 روستا در شهرستان تبریز تخریب شده اند که متاسفانه در این روستاها به طور میانگین 155 هزار نفر در  34 هزار و 200 خانوار دچار حادثه شده‌اند.

  بافت این روستاها که بیشتر به صورت سنتی و از خشت و گل بوده است، سبب شده تا زلزله ای حدود 6 ریشتر  خرابی عظیمی را بر جای بگذارد، زلزله ای که نه تنها خانمان آنها را از بین برد بلکه جان افراد بسیاری را در این روستاها که اغلب قالیباف بودند به همراه دارهای قالی دفن کرد.

  با عنایت به اینکه مناطق نام برده زلزله زده از قطب های تولید فرش  دستباف ایران است، خسارات بسیاری هم به دارهای قالی در این مناطق وارد آمده است.

  جزییات این گزارش می افزاید که زلزله خانمان برانداز آذربایجان شرقی 13 هزار و 50 دستگاه دار قالیبافان این استان را نیز به خاک نشانده است.

  آمار به دست آمده از دارهای شکسته شده به این شرح است:در شهرستان اهر 2600 دستگاه دار قالیبافی، در شهرستان هریس 5300 دستگاه دار قالیبافی،‌در شهرستان ورزقان 3500 دار قالیبافی،‌ در شهرستان تبریز 500 دستگاه دار قالیبافی و در بخش خواجه هریس 1150 دستگاه دار قالیبافی تخریب شده است.

  مرکز ملی فرش با تسلیت به بازماندگان و طلب صبر برای آنها و  آمرزش برای مرحومان این حادثه، امید بر آن دارد تا بتواند هرچه سریع تر رونق دارهای قالی را در این استان به حالت گذشته برگرداند.

  کدخبر : 5646

   

  منبع :   خبرگزاری بین المللی وفا   
  + + + اوقات شرعی + نمایش تاریخ
  +