تبلیغات
همه - منشأ زمین‌لرزه‌های فوج گونه اراك چیست؟


همه چیز ، همه جا ، برای همه

درباره وبلاگ:


آرشیو:


آخرین پستها :


پیوندها:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:


> +
وبلاگ
+

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

+

نمایشگر آمار آلکسا

+
 • کد نمایش افراد آنلاین
 • + +

  Admin Logo themebox

   

   
  کد خبر: ۲۲۱۸۴۰
  تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۴:۱۷
  رخداد 36 خردزمین‌لرزه پیاپی در شمال شرق اراک طی یازده روز گذشته به عنوان پدیده‌ای بی سابقه با توجه به اطلاعات موجود در خصوص زمین‌شناسی و تاریخچه زلزله‌های ثبت شده منطقه، توجه محققان پژوهشگاه زلزله‌شناسی را به خود جلب كرده است.

  دكتر مهدی زارع، معاون پژوهشی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمی ایسنا اظهار داشت: بر اساس گزارش شبکه ملی باند پهن پژوهشگاه از شنبه 24 دی ماه تا سه‌شنبه چهارم بهمن ماه تعداد 36 زمین‌لرزه با بزرگی 2.5 تا 4 در مقیاس امواج درونی زمین در حوالی داوودآباد در شمال شرق اراك رخ داده كه بزرگترین زمین‌لرزه با بزرگی 4 در ساعت 13:14 روز یکشنبه دوم بهمن ماه ثبت شده است.

  وی خاطرنشان كرد: وقوع این زمین‌لرزه ها به صورت فوج گونه در محدوده کویر میغان و کنار گسل توزلو جالب توجه است. با توجه به روندهای گسله موجود در منطقه به نظر می‌رسد که محل تلاقی دو روند ساختاری در شمال افتادگی توزلو موجب وقوع این زمین‌لرزه‌ها شده باشد.

  زارع تصریح كرد: پدیده فوج زمین‌لرزه كه در مناطق جنوبی زاگرس مثل هرمزگان پدیده‌ای كاملا معمول است در ناحیه ایران مرکزی هم در محدوده ساختاری ناحیه گرمسار در سالهای 1367 و 1386 و در محدوده قم در سالهای 1361 و 1386 دیده شده بود ولی رخداد زمین‌لرزه‌های فوج گونه در ناحیه اراک برای اولین بار ثبت می شود كه برای محققان زلزله‌شناسی پدیده جالبی است.

  وی خاطرنشان كرد: البته با توجه به این كه ثبت خرد لرزه ها در چند سال اخیر معمول شده، ممكن است در دهه‌های گذشته هم در همین محدوده فوج زمین‌لرزه – به جای وقوع زمین‌لرزه شدید – رخ داده باشد كه با توجه به اندازه رخداد – بزرگی کمتر از 4 - ثبت نشده باشد.

  معاون پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی با اشاره به این كه رخداد زلزله‌های فوج گونه در قم و گرمسار با وجود گنبدهای نمكی متعدد كه در سطح زمین قابل مشاهده هستند، توجیه می‌شود، خاطرنشان كرد: ممكن است چنین ساختارهای گنبدی بدون بیرون زدگی سطحی در بخش‌های زیرین پوسته در منطقه داوودآباد هم وجود داشته و موجب آزادی انرژی به صورت تدریجی در گسل‌های این منطقه شده باشد.

  وی تصریح كرد: با توجه به جالب توجه بودن رخداد زمین‌لرزه‌های فوج گونه در این منطقه در تلاشیم مطالعاتی در خصوص وضعیت منطقه از سوی محققان زلزله شناسی انجام شود.
  تابناک  + + + اوقات شرعی + نمایش تاریخ
  +